Wiadomości

Plaga manipulacji tacho, czyli walka ITD z nielegalnymi praktykami

Data: 21 Grudzień 2018

Dane z tachografu wskazują, że kierowca przejechał 1550 km, a mapa pokazuje, że pokonany dystans jest o 20% dłuższy. Co więcej, na karcie kierowcy zarejestrowano o ponad 50% krótszą drogę od rzeczywistej. Dlaczego kierowcy samochodów ciężarowych dopuszczają się manipulacji tachografów?

W Brukseli zapadły kolejne decyzje w sprawie pracy kierowców ciężarówek

Data: 14 Grudzień 2018

Podczas 15-godzinnej rozmowy w Brukseli przyjęto stanowisko dotyczące pracowników delegowanych, czyli jednego z najważniejszych elementów Pakietu Mobilności. Do poprzedniej propozycji w PE zgłoszono aż 300 poprawek. Wczoraj Rada Europejska zajęła nowe stanowisko.

Francja zaufała polskim rozwiązaniom dla kierowców

Data: 13 Grudzień 2018

Aż w 18 europejskich państwach kontrola czasu pracy kierowców prowadzona jest na polskim oprogramowaniu Inelo, w tym między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii, a teraz również we Francji, czyli w krajach, do których najczęściej jeżdżą kierowcy ciężarówek z Polski. – Dynamicznie zmieniające się regulacje dotyczące czasu pracy kierowców zawodowych są często powodem naruszeń, za które przedsiębiorcom grożą wysokie kary finansowe. Ważne są tutaj odpowiednie rozwiązania IT, które zapewnią niezawodność i najwyższej jakości usługę kontroli przerw i odpoczynków. Teraz do grona naszych partnerów dołączyła Francja, która jest kluczowym rynkiem dla polskich przewoźników. Współpraca z francuskimi służbami daje firmom transportowym gwarancję na monitorowanie czasu pracy ich kierowców zgodnie z francuskim prawem i unijnymi regulacjami – mówi Andrzej Oślizło, prezes Grupy Inelo.

Grudzień będzie rekordowy dla leasingu aut

Data: 05 Grudzień 2018

Branża leasingowa bije rekordy. Po trzech kwartałach tego roku odnotowała wzrost wynoszący 18,7 proc. i sfinansowała aktywa warte 58,2 mld zł. Za blisko połowę rynku odpowiada segment samochodów osobowych i pojazdów do 3,5 tony. Wyniki Santander Leasing w tym segmencie są lepsze od rynku i pokazują blisko 35-proc. wzrost w ujęciu rocznym. Eksperci prognozują, że w grudniu rynek napędzać będą zmiany podatkowe, które wejdą w życie z początkiem 2019 roku.

Brexit: seria konferencji transportowych w Wielkiej Brytanii

Data: 10 Wrzesień 2018

Brytyjskie stowarzyszenie FTA zaprasza na 3 konferencje dotyczące bieżacych problemów w transporcie międzynarodowym, organizowane w październiku w Wielkiej Brytanii. Większość tematów zawartych w programie tych spotkań jest istotna dla firm zaangażowanych w międzynarodowy transport towarów między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

UE podtrzymuje moc wiążącą wydanych zaświadczeń A1

Data: 06 Wrzesień 2018

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał dzisiaj kolejne istotne orzeczenie dotyczące zaświadczeń A1 . Trybunał po raz kolejny przypomniał, że wydane zaświadczenie A1 wiąże instytucje oraz sądy państwa przyjmującego dopóki nie zostanie oficjalnie wycofane albo unieważnione przez organ, który je wydał. To odpowiedź na wątpliwości sądu austriackiego, który badał zasadność wydanych zaświadczeń A1 pracownikom delegowanym z Węgier.

Kolejne miejskie autobusy hybrydowe Volvo dla polskiego miasta

Data: 06 Wrzesień 2018

Volvo Polska dostarczy miejskie autobusy hybrydowe do Ełku. To kolejne miasto w Polsce, w którym pojawią się tego typu pojazdy w całości wyprodukowane we wrocławskiej fabryce Volvo. W ubiegłym roku firma dostarczyła największą jak dotąd flotę 35 hybryd do Sosnowca, a w ostatnim czasie wygrała przetargi, dostarczyła lub jest w trakcie dostaw autobusów miejskich o napędzie hybrydowym do Krakowa, Jeleniej Góry, Białegostoku, Krosna i Inowrocławia.

UE: Zawieszone postępowania unijne kłopotem dla przewoźników

Data: 05 Wrzesień 2018

Jeszcze w lipcu 2018 roku 37 posłów do Parlamentu Europejskiego wystąpiło do komisarz ds. transportu Violety Bulc o wyjaśnienie kwestii związanych z zawieszeniem postępowania wyjaśniającego w sprawie wprowadzenia przez Niemcy, Austrię i Francję płacy minimalnej w transporcie i obowiązku jej stosowania przez zagranicznych przewoźników.

Uniwersalne, hybrydowe pojazdy ciężarowe dla miast

Data: 05 Wrzesień 2018

Podczas targów IAA w Hanowerze na stoisku Scania zaprezentowana zostanie hybryda plug-in (PHEV), stworzona na bazie pojazdu nowej generacji. W wersji PHEV oraz bliźniaczej, hybrydowej (HEV) może być wykorzystywana aplikacja Scania Zone, pozwalająca na sprostanie ograniczeniom odnośnie emisji hałasu, CO2 oraz prędkości, obowiązującym na określonych obszarach.

DAF Trucks na IAA Hanower 2018

Data: 04 Wrzesień 2018

Dumni z dziedzictwa, dzisiejsi liderzy, gotowi na przyszłość. Taki jest główny przekaz firmy DAF na targach IAA 2018, które odbywają się w Hanowerze od 20 do 27 września. DAF Trucks będzie z dumą demonstrować swoją innowacyjność na przestrzeni minionych 90. lat historii, zilustrowaną klasycznym DAF A1600 z roku 1967 aż po przyszłościowy Elektryczny Innowacyjny DAF CF – obydwa pojazdy będą pokazane na stoisku DAF Trucks w Hali 17. Dominującą pozycję zajmą najnowsze DAFy serii LF, CF oraz XF, które, wśród dostawców pojazdów ciężarowych, stanowią wzór do naśladowania w dziedzinie jakości, niezawodności i efektywności w zużyciu paliwa.

Polsko-Ukraińska Komisja Mieszana nie uzgodniła wstępnego kontyngentu zezwoleń na 2019r.

Data: 04 Wrzesień 2018

Dwudniowe posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych nie przyniosło uzgodnień dotyczących wstępnego kontyngentu zezwoleń na 2019 r.

Setki skontrolowanych autokarów, tysiące sprawdzonych ciężarówek i busów – podsumowanie wakacyjnych działań ITD

Data: 03 Wrzesień 2018

Niemal 1700 skontrolowanych autokarów i ponad 26 tys. kontroli innych pojazdów – dla ITD były to pracowite wakacje. Średnio co dwudziesta kontrola autokaru zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Plagą polskich dróg są przeładowane pojazdy. Wielu kierowców narusza też normy czasu jazdy i odpoczynków. Inspektorzy ujawniali również przypadki prowadzenia samochodów przez nietrzeźwych kierowców. Koniec wzmożonych wakacyjnych kontroli, ale początek intensywnych działań Inspekcji w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły". Wyniki wakacyjnych kontroli podsumowali dziś na wspólnym briefingu Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, który zapowiedział również skrupulatne kontrole szkolnych autobusów.

Francja-Wlk. Brytania: napady w porcie w Ouistreham

Data: 31 Sierpień 2018

Brytyjskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych RHA informuje, że w rejonie Caen we Francji i na dojeździe do portu Ouistreham dochodzi do napadów na ciężarówki angielskich przewoźników.

Na polskim rynku brakuje nawet 30 tys. kierowców

Data: 29 Sierpień 2018

Brak kierowców w połączeniu z niekorzystnymi regulacjami unijnymi może zachwiać mocną pozycją polskich firm transportowych w Europie. Szacuje się, że na rynku jest obecnie ok. 30 tys. wakatów. Przedsiębiorstwa zachęcają wysokimi pensjami – ponad 6 tys. zł zarabia więcej niż 30 proc. kierowców. Oznacza to, że kierowcy wciąż otrzymują wynagrodzenie ponadprzeciętne w porównaniu do innych zawodów na polskim rynku, mimo że wzrost pensji w 2018 roku nie jest tak wysoki jak w roku ubiegłym.

Paliwo - gdzie szukać oszczędności?

Data: 28 Sierpień 2018

Wydatki na paliwo to jedne z najwyższych kosztów, ponoszonych przez firmy transportowe. Obniżenie jego zużycia nawet o kilka procent może spowodować spore oszczędności. W jaki sposób i gdzie najlepiej ich szukać?